Polska pozostaje największym producentem drobiu w Unii Europejskiej, obejmując ponad 21% rynku. Na drugim miejscu znajduje się Hiszpania z 13%, a na trzecim Niemcy z 12% udziałem w rynku. Polska jest trzecim największym eksporterem drobiu na świecie. Większymi graczami na globalnym rynku, wg raportu opracowanego przez Strategy&Polska, są tylko Brazylia i Stany Zjednoczone.
W pierwszej połowie 2023 roku wyjechało z Polski ponad 1 mln ton drobiu, więcej o ok. 4% niż w analogicznym okresie 2022. Z tego prawie 70% do krajów UE (najwięcej do Niemiec, Niderlandów, Francji). Do października 2023 polski eksport zwiększył się o 1,7% r/r. Mimo znacznego spadku sprzedaży do Niemiec, największymi odbiorcami pozostały w dalszym ciągu kraje UE. Do 2027 roku roczny wskaźnik wzrostu produkcji drobiu i podrobów ma się utrzymywać na poziomie plus 1,3%. Największym zagrożeniem dla producentów drobiu pozostaje grypa ptaków. Polska jest teraz wolna od tego wirusa, zatem pojawiły się nowe możliwości rozwoju eksportu, tym bardziej że rośnie popyt na ten gatunek mięsa nie tylko na rynku krajowym.
Najważniejszą wiadomością roku 2023 dla środowiska drobiarskiego było otwarcie (z zatwierdzoną regionalizacją) rynku filipińskiego. Polska może eksportować od ubiegłego roku mięso drobiowe także do Japonii, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, a od tego roku prawdopodobnie także do Chin. Do tego kraju będzie mogło niebawem wysyłać produkty drobiowe dziewięć polskich zakładów. Kolejnych dwadzieścia firm czeka na zatwierdzenie. Warto wiedzieć, że regionalizacja w przypadku wystąpienia ogniska grypy ptaków oznacza, że eksport zostaje wstrzymany tylko w przypadku okręgu,regionu lub województwa, w którym pojawiła się choroba.
- Chiny wprowadziły w ostatnich latach elektroniczny system CIFER. Każda firma, która chce wprowadzać produkty na rynek chiński musi być zarejestrowana w tym systemie – informuje na Portalu Spożywczym Dariusz Goszczyński, prezes KRD-IG. – Nasze firmy złożyły już dokumenty, czekamy na akcept przez GACC - chiński urząd nadzorujący kwestie celne i bezpieczeństwo żywności. Czekamy na potwierdzenie, że te 9 firm jest wpisanych i wówczas nie będzie już żadnych przeszkód. Decyzja kierunkowa została podjęta w postaci porozumienia podpisanego przez prezydentów Chin i Polski. Teraz trzeba określić, jakich obszarów będzie dotyczyła regionalizacja: stref, powiatów czy województw. W porozumieniu został wyznaczony czas do końca 2024 roku na zakończenie uzgodnień.
Źródło: KOWR i Portal Spożywczy
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |