Co to jest „Rolnicza dwunastka”?

23.10.2023

„Rolniczą dwunastkę” przygotowały dwie największe związkowe organizacje rolnicze w Polsce - OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Postulaty dotyczą min. sprzeciwu wobec ograniczania produkcji mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz ograniczania hodowli zwierząt gospodarskich w Polsce. Sprzeciw dotyczy też zakazu uboju zwierząt rzeźnych na potrzeby religijne.

Środowiska rolnicze zaprezentowały 12 najważniejszych postulatów, które dotyczą przyszłości rolnictwa w Polsce. Chcą między innymi stabilności kredytowania rolnictwa. Chodzi też o znalezienie mechanizmu oddłużenia rolnictwa. 

Jednym z punktów jest ustawowe wprowadzenie obszarów wiejskich, gdzie rolnicy bez przeszkód będą mogli prowadzić działalność, taką jak hodowla zwierząt. 

Rolnicy postulują także utrzymanie hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego oraz utrzymanie ograniczeń dotyczących importu żywności i produktów z zagranicy. Na liście znalazł się również rozwój badań w hodowli. Rolnicy oczekują utrzymania embarga na zboże z Ukrainy, obawiają się otwarcia granic, bowiem polski rynek jest nadal pełen surowca krajowego i zagranicznego. Chcę przygotowania korytarzy opłacanego tranzytu, na którym Polacy będą zarabiać, a nie tracić.

W jednym z postulatów rolnicy wskazują na konieczność  zwiększanie wydatków na działania naukowo-badawcze, zwiększenie środków na nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w rolnictwie. Takie nakłady są niezbędne, by sprostać konkurentom z zagranicy.

Za najważniejszą uważa się grupę postulatów, które zagwarantują bezpieczeństwo trwania i rozwoju hodowli zwierząt w Polsce. 

Postulaty zawarte w „Dwunastce” rolnicy z obu organizacji chcą przedstawić i omówić z przedstawicielami wszystkich ugrupowań politycznych, które znajdą się w nowym Sejmie. Rolniczą Dwunastkę w całości poparł już PSL.

Na podst. PAP

Zdjęcie:  TVP INFO

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.