W 2023 roku, według danych GUS, produkcja drobiu wyniosła 3,274 mln ton. Eksport to 1,870 mln ton o wartości 5 mld euro. Do ponad 100 krajów na świecie eksportujemy ok. 60 proc. produkcji, w tym ok. 70 proc. na rynek Unijny. Głównymi odbiorcami są Niemcy, Holandia Francja, a wśród krajów trzecich: Wielka Brytania, Demokratyczna Republika Konga i Wietnam.
Największym eksportowym problemem polskich drobiarzy pozostaje grypa ptaków. Jego rozwiązaniem jest uznanie przez kraje importujące drób regionalizacji występowania tej choroby. W ubiegłym roku uzyskano zgodę Filipin. Regionalizację uznaje także Japonia, Korea i Stany Zjednoczone.
Polska jest czwartym krajem - po Stanach Zjednoczonych, Rosji i Francji – któremu Chiny wyraziły zgodę na uznanie regionalizacji. Po wielu miesiącach starań nastąpił kolejny etap w rozmowach polsko-chińskich. Rozpoczął się właśnie audyt chińskich inspektorów w sektorze drobiarskim.
Spotkanie, otwierające audyt inspektorów Generalnej Administracji Celnej oraz Ministerstwa Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, odbyło się 14 listopada w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wiceminister Jacek Czerniak, główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz Dariusz Goszczyński, prezes KRD-IG. Zadaniem chińskiej inspekcji jest weryfikacja stosowania w Polsce zasady regionalizacji w zakresie chorób drobiu (grypa ptaków HPAI, rzekomy pomór drobiu ND). Audyt będzie trwał do 19 listopada. Program wizyty delegacji chińskiej obejmie m.in. spotkania w terenowych oddziałach inspekcji weterynaryjnej, Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym (PIW-PIB) w Puławach, zakładach drobiowych oraz gospodarstwach hodujących drób.
Wiceminister Czerniak podkreślił, że strona polska przykłada dużą wagę do pozytywnych efektów audytu oraz dalszych działań na rzecz wznowienia eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin: – Nasza dotychczasowa współpraca z partnerami chińskimi przebiega wzorowo. Liczę, że pobyt w Polsce będzie owocny - powiedział wiceminister Jacek Czerniak.
Chiny to ważny partner Polski w handlu rolno-spożywczym. W 2023 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wielkość 147,6 mln euro. Obecnie największym zainteresowaniem na rynku chińskim cieszą się polskie mleko i produkty mleczne, puch i pierze oraz owoce mrożone.
Polscy hodowcy i eksporterzy liczą na wznowienie eksportu mięsa drobiowego.
Źródło: MRiRW
Fot. MRiRW
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |