„Zespół naukowców z Belgii sprawdził stan bioasekuracji w 10 państwach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii. Polska znalazła się wśród państw o najwyższym poziomie bioasekuracji, a dokładniej praktyki czyszczenia i dezynfekcji na fermach trzody chlewnej w Europie – pisze lek. wet. Martyna Frątczak w artykule zamieszonym na www.cenyrolnicze.pl.
W Europie środki i zasady bioasekuracji na fermach trzody chlewnej różnią się nieco w zależności od państwa. Każdy kraj ma własne wytyczne lub kodeksy postępowania w zakresie bezpieczeństwa biologicznego. Wdrożenie i przestrzeganie tych środków zależy też od wielu czynników. Znaczenie mają m.in. wielkość gospodarstwa, rodzaj produkcji, możliwości ekonomiczne i techniczne oraz obecna sytuacja epidemiologiczna.
W najnowszych badaniach naukowcy, aby obiektywnie ocenić poziom bioasekuracji na fermach trzody chlewnej, wykorzystali system nazwany Biocheck.UGent™ (dostępny na stronie: https://biocheckgent.com/en). Jest to system oceny oparty o 109 pytań podzielonych na 6 podkategorii dotyczących bioasekuracji zewnętrznej i 6 dotyczących bioasekuracji wewnętrznej (…).
Badania przeprowadzono w latach 2019-2022. Do analizy włączono dane z 10 państw europejskich, tj. z Polski, Belgii, Finlandii, Irlandii, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Słowenii i Serbii (…). Badanie ujawniło zauważalne różnice w poziomie bioasekuracji w państwach objętych badaniem. Włochy, Polska i Belgia uzyskały najwyższą ogólną ocenę, natomiast Serbia, Słowenia i Irlandia zostały ocenione najniżej. Warto jednak wziąć pod uwagę różnice w liczbie ferm, z których otrzymano dane z państw, jak również fakt, że zgłaszanie wyników było dobrowolne. Mogło to wpłynąć na uzyskane wyniki.
W okresie czterech lat, w których prowadzono badania, zauważono ogólną poprawę praktyk dotyczących czyszczenia i dezynfekcji na fermach trzody chlewnej w Europie. Poziom bioasekuracji podniósł się szczególnie w Belgii, Holandii, Finlandii, Włoszech i Hiszpanii. Polska również wykazała poprawę niektórych elementów bezpieczeństwa biologicznego na fermach w badanym okresie (…).
Z danych dotyczących realizacji działań związanych z wprowadzaniem materiałów, sprzętu i nowych zwierząt do budynków gospodarstwa wynika, że wzorowe procedury sprzątania, dezynfekcji czy kwarantanny dla zwierząt prowadzi zaledwie 22% gospodarstw. Gospodarstwa polskie odnotowały wyższy poziom realizacji tych działań (65% ferm) w porównaniu z innymi krajami”. Zachęcamy do przeczytania całego artykułu na portalu Ceny Rolnicze.
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |