BB w Wiedniu – czyli Brunch Branżowy w Ambasadzie RP

23.11.2023

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy było współorganizatorem spotkania branżowego, które zostało zorganizowane w Ambasadzie RP w Wiedniu. Pomysł aby przygotować je właśnie w Austrii wynika z faktu, że w tym kraju zainteresowanie polską żywnością, w tym mięsem i jego przetworami, rośnie z roku na rok. Eksport produktów rolno-spożywczych w strukturze towarów wysyłanych do tego kraju przekroczył już 10,5 procent.

Zrozumiałe więc, że do udziału w brunchu ambasador Janusz Styczek zaprosił przedstawicieli organizacji branżowych z Austrii, którzy chcieli porozmawiać z Polakami na temat handlu żywnością, ale także problemów, z jakimi borykają się sektory spożywcze w obu krajach. Jednym z gości spotkania był Andreas Wunsch, Główny Lekarz Weterynarii Austrii.

Polskę podczas spotkania reprezentowali Dariusz Goszczyński z KRD IG, który podobnie jak Tomasz Parzybut przygotował prezentacje na temat rozwoju polskiej branży drobiarskiej i sektora mięsa czerwonego. Głos w tej części spotkania zabierał  także Wiesław Różański, prezes UPEMI. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentowały: Dorota Białczak, dyr. Departamentu Współpracy Międzynarodowej oraz Monika Skowron, zastępca dyr. Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Przedstawicielami Głównego Inspektoratu Weterynarii byli natomiast Paweł Kobylarz i Ryszard Jeleniewicz. Informacje na temat sytuacji w polskiej branży mięsnej przekazane przez wymienionych tu uczestników spotkania wzbudziły zainteresowanie strony austriackiej i stały się impulsem do ciekawej dyskusji.

- Dyskusja - przebiegająca w przyjacielskiej atmosferze, co chcę podkreślić - była bardzo ciekawa i owocna – mówi Tomasz Parzybut, prezes SRW RP. – Rozmawialiśmy o przyszłości europejskiego sektora mięsnego, jego rozwoju i problemach. A te są podobne w Polsce, Austrii, ale także w Rumunii i Litwie (gościliśmy bowiem także przedstawicieli ambasad obu tych krajów). Rozmówcy wskazywali na wyzwania, podkreślając konieczność współpracy na arenie międzynarodowej, co jest niezwykle ważne dla sektora produktów mięsnych wobec rosnącego zainteresowania produktami roślinnymi czy mięsem syntetycznym.

Warto dodać, że Brunch Branżowy był znakomicie przygotowany przez organizatorów z SRW RP i Ambasady RP. Jego uczestnicy mogli się przekonać, że o dobrej kondycji branży świadczą nie tylko dane liczbowe i wyniki w światowych rankingach, ale także smak wędlin i dań mięsnych z Polski.

Kolejny Brunch Branżowych w Wiedniu, także współorganizowany przez Stowarzyszenie przy udziale środków z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, zaplanowano w mikołajki.

BS

Fot. Archiwum SRW RP

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.