ASF dotarł do powiatu mińskiego. Trzy nowe ogniska choroby

01.08.2018

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o trzech nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń. Pojawiły się one w województwie mazowieckim i lubelskim. Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy przypadek choroby w powiecie mińskim. Pojawił się on w gminie Siennica w gospodarstwie utrzymującym 31 świń. Na terenie powiatu do tej pory nie wystąpiły ani przypadki pomoru u dzików, ani ogniska choroby w stadach świń, niemniej ASF dzików wystąpił już kilkukrotnie w sąsiednich gminach Celestynów i Osieck.

Pozostałe dwa ogniska wystąpiły w województwie lubelskim. Pierwsze z nich wybuchło w stadzie liczącym zaledwie dwie świnie zlokalizowanym na terenie gminy Dubienka (pow. chełmski). Jest to pierwsze ognisko pomoru w tej gminie, niemniej na jej terenie masowo występują przypadki ASF dzików.

Ognisko choroby pojawiło się również na terenie gminy Jabłoń w powiecie Parczewskim. Wystąpiło ono w stadzie liczącym 65 świń.

Dwa ostatnie spośród omówionych ognisk wystąpiły na obszarze zagrożenia (strefa niebieska), pierwsze ognisko położone jest z kolei w obszarze ochronnym (strefa żółta).

We wszystkich lokalizacjach wdrożono procedury związane z likwidacją ognisk choroby.

Do tej pory w naszym kraju potwierdzono 180 ognisk ASF, z czego blisko 80 pojawiło się w tym roku.

źródło: Farmer.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.