Amanowiczowie ze Złotym lampartem

19.03.2024

Z przyjemnością odnotowujemy na stronie internetowej SRW RP sukcesy członków Stowarzyszenia. Tym razem, i to nie tylko na Lubelszczyźnie, głośno o nagrodzie, jaka przypadłą w udziale Teodozji i Henrykowi Amanowiczom.

Złoty Lampart Starosty Lubartowskiego - to konkurs odbywający się pod hasłem: „Zaradny, innowacyjny, przedsiębiorczy”. O ten wyjątkowy tytuł rywalizują przedsiębiorcy i producenci rolni, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju gospodarczego oraz promocji powiatu lubartowskiego.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu zostały  Zakłady Mięsne "Dobrosławów" - Henryk Amanowicz Filia w Michowie. Przedsiębiorstwo rodziny Amanowiczów działa w branży mięsnej od 1992 roku. Filia w Michowie to nowe przedsięwzięcie,  które będzie istotnym elementem całego etap łańcucha produkcyjnego – od rolnika przez przetwórcę do konsumenta. Jak wskazywali członkowie Kapituły konkursu, filia znajdująca się w Michowie to największe i najbardziej nowoczesne przedsiębiorstwo tego typu nie tylko w powiecie lubartowskim, ale także na Lubelszczyźnie.

Stało się to możliwe, dzięki powiększeniu gospodarstwa rolnego oraz zakupieniu terenów po dawnej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Michowie. Na 7 hektarach gruntów powstała nowoczesna ferma trzody chlewnej, której obiekty zostały wybudowane na powierzchni 3,5 hektara. Docelowo planowana jest tutaj hodowla 5 tysięcy warchlaków i tuczników oraz 600 loch.

Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 9 marca, a już w połowie tego tygodnia do chlewni trafi pierwsza partia 330 loch. Ten etap powinien się zakończyć w maju. Wtedy w obiekcie dla loch przebywać powinno już niemal dwa razy tyle tych zwierząt. Po Wielkanocy, jak zapewniają Teodozja i Henryk Amanowiczowie, rozpocznie się systematyczne lokowanie w chlewniach tuczników.

Zakład Mięsny rodziny Amanowiczów od wielu lat posiada uprawnienia eksportowe do kilkudziesięciu krajów świata. Nowoczesne rozwiązania logistyczne i własna flota transportowa, przy uruchomieniu własnych upraw i hodowli, zapewniają teraz utworzenia pełnego łańcucha dostaw – od pola do stołu.

Henryk Amanowicz nie ukrywa zadowolenia z zakończenia prac w obiektach w Michowie: - To najnowocześniejsza ferma w Polsce, a mówi się, że także w Europie. Prace projektowe powierzyliśmy polskiej firmie Wesstron, a wyposażenie fińskiej Pellon, która ma swój oddział w Polsce.

To między innymi te firmy stworzyły wspólnie obiekty na miarę 21. wieku, o czym można przekonać się oglądając zdjęcia przedstawiające wyposażenie chlewni w Michowie.

BS

Fot. H. Amanowicz

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.