44 nowe przypadki ASF

09.02.2018

Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o wystąpieniu 44 nowych przypadków ASF u dzików, które stwierdzono w dniach 29 stycznia – 4 lutego bieżącego roku.

Nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń stwierdzono we wszystkich czterech województwach, w których dotychczas występował ASF dzików, tj. na terenie województwa mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Blisko połowę ostatnich przypadków choroby stwierdzono na Lubelszczyźnie. Pomór pojawił się w powiatach: bialskim (3 przypadki w gminie Drelów, po 2 przypadki w gminach Międzyrzec Podlaski i Łomazy, oraz po jednym przypadku w gminach Janów Podlaski, Tuczna, Rossosz i Sosnówka), parczewskim (3 przypadki w gminie Podedwórze, 1 przypadek w gminie Dębowa Kłoda), włodawskim (2 przypadki w gminie Stary Brus, 1 przypadek w gminie Hańsk), radzyńskim (2 przypadki w gminie Komarówka Podlaska) i łukowskim (1 przypadek w gminie Łuków).

15 nowych przypadków ASF potwierdzono na terenie województwa mazowieckiego. Większość z nich dotyczy okolic Warszawy. Dwa przypadki pomoru stwierdzono na terenie samej stolicy (Mokotów i Białołęka). Pozostałe przypadki choroby wystąpiły w powiatach: legionowskim (3 przypadki w gminie Wieliszew, 1 przypadek w gminie Nieporęt), piaseczyńskim (2 przypadki w gminie Konstancin – Jeziorna, 1 przypadek w gminie Góra Kalwaria), otwockim (po jednym przypadku w gminach Józefów i Celestynów), warszawskim zachodnim (2 przypadki w gminie Leszno) i wołomińskim (1 przypadek w gminie Radzymin). Oprócz tego, w województwie mazowieckim przypadek pomoru potwierdzono także w gminie Sarnaki należącej do powiatu łosickiego.

Trzy nowe przypadki pojawiły się w województwie warmińsko – mazurskim. Dwa z nich dotyczą sąsiadujących z obwodem kaliningradzkim gmin Lelkowo i Pieniężno w powiecie braniewskim. Trzeci przypadek pojawił się w należącej do powiatu ełckiego gminie Kalinowo.

Ostatnich sześć zachorowań potwierdzono na terenie województwa podlaskiego. Pojawiły się one w powiatach: augustowskim (po jednym przypadku w gminach Sztabin i Płaska), Siemiatyckim (po jednym przypadku w gminach Nurzec – Stacja i Siemiatycze) oraz Sejneńskim (po jednym przypadku w gminach Giby i Krasnopol).

Liczba przypadków choroby stwierdzonych w omawianym tygodniu jest znacznie niższa niż w poprzednich tygodniach stycznia. We wcześniejszym tygodniu (22-28 stycznia) w czterech województwach potwierdzono blisko 80 przypadków ASF. Naiwnością byłoby jednak oczekiwać, że problem afrykańskiego pomoru świń słabnie.

Do tej pory w kraju potwierdzono 1267 przypadków ASF, z czego od początku roku w kraju wystąpiło już ponad 360 przypadków choroby.

Źródło: Farmer.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.