3 lutego – Dzień Patrona

03.02.2025

Dziś imieniny patrona rzeźników i wędliniarzy świętego Błażeja. Błażej z Sebasty – to biskup i męczennik chrześcijański, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. 

Według tradycji św. Błażej przyszedł na świat w Cezarei Kapadockiej (dzisiejsza Turcja). Początkowo pracował jako lekarz, jednak zrezygnował ze swojego zawodu i udał się na pustynię, aby tam być bliżej Boga poprzez modlitwę i umartwienia. Po śmierci biskupa Sebasty w Armenii (dzisiejsze tur. Sivas) miejscowe duchowieństwo, jak i wierni świeccy zwrócili uwagę na osobę św. Błażeja, wybierając go na swojego pasterza. W tym czasie na Wschodzie panował Licyniusz (308–324), prześladujący chrześcijaństwo. Św. Błażej schronił się do jednej z pieczar górskich. Doniesiono władzom o miejscu przebywania biskupa. Aresztowano go i umieszczono w więzieniu, gdzie umacniał w wierze swoich współwięźniów. W sposób cudowny uzdrowił syna pewnej kobiety, któremu ość przebiła gardło. Św. Błażeja, wobec jego niezłomności w wierze, poddano okrutnym torturom i ścięto mieczem.

Jako swego patrona obrali św. Błażeja m.in. gręplarze, kamieniarze i rzeźnicy, a także lekarze i piekarze. Lud widział w św. Błażeju opiekuna zwierząt domowych, czcił go jako patrona od chorób gardła i krwotoków. Św. Błażej jest także patronem chorwackiego Dubrownika.

Szczególną atencją otaczają św. Błażeja rzeźnicy i wędliniarze z Wielkopolski. W każdą pierwszą niedzielę lutego uczestniczą w uroczystej mszy świętej w poznańskiej Farze. I tym razem, tradycyjnie o godz. 12.30, spotkali się na mszy odprawianej w intencji Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników, Wędliniarzy i Kucharzy w pięknej świątyni, którą w części ufundowali przed laty rzemieślnicy z Poznania.

Jak zapewniają członkowie Cechu, za rok uroczystości św. Błażeja odbędą się w wyjątkowej oprawie, z udziałem przedstawicieli branży mięsnej z całej Polski oraz z promocją wędliniarskiej wizytówki regionu – kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej.

BS

 

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.