19 % polskiego eksportu – to mięso

10.10.2023

Z danych Biura Analiz i Strategii KOWR wynika, że od początku bieżącego roku przychody z polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych utrzymują się na poziomie wyższym niż przed rokiem. Tę informację dla PAP podał Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Od  stycznia do lipca eksport produktów rolno-spożywczych przekroczył  29 miliardów euro (138 miliardów złotych) i był o około 13 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2022 roku.

W strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych dominowało mięso, przetwory mięsne i żywiec. W okresie styczeń-lipiec 2023 roku przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej mięsa, przetworów mięsnych i żywca były o 6 procent wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 5,7 miliarda euro , stanowiąc 19 procent wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych.

Wzrost wartości polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych w okresie styczeń-lipiec 2023 r. był stymulowany nadal wysokimi cenami transakcyjnymi na rynku unijnym i światowym oraz popytem na konkurencyjne cenowo i jakościowo produkty wytwarzane przez polski sektor żywnościowy. Do wzrostu eksportu przyczyniały się również działania ze strony przemysłu rolno-spożywczego w kierunku doskonalenia jakości eksportowanych surowców i produktów oraz dywersyfikacji rynków zbytu.

Równocześnie nieco ograniczająco na przychody uzyskiwane przez krajowych eksporterów branży rolno-spożywczej wpływały tendencje do umacniania się waluty krajowej względem euro, które to odnotowano w okresie od połowy lutego 2023 r. do końca lipca 2023 r. Na statystykę uzyskiwanych wyników handlowych miała też wpływ wysoka baza cen żywności w analogicznym okresie, spowodowana dynamicznym ich wzrostem po wybuchu wojny w Ukrainie.

Podobnie jak w latach poprzednich produkty rolno-spożywcze były eksportowane z Polski przede wszystkim na rynek Unii Europejskiej. Dostawy w pierwszym półroczu do krajów UE-27 wygenerowały 21,8 miliardów euro (wzrost o 11 procent).

Pełną wersję informacji znaleźć można na stronie internetowej KOWR.

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.