Miejsce Świętomięsa Polskiego 2024 wybrano perfekcyjnie. Teren przy Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 sąsiaduje z Placem Zamkowym. Trakt Królewski, wiodący do Zamku, to przecież ulubiona trasa niedzielnych spacerów warszawiaków i turystów odwiedzających stolicę Polski.
Na spacerujących Krakowskim Przedmieściem w niedzielę 8 grudnia, na końcu tej ulicy czekały liczne i wyjątkowe atrakcje. To były przede wszystkim mięsne dania serwowane od godz. 12 do 18 z wielkiego kotła (zupa gulaszowa z mięsa wieprzowego, wołowego i drobiowego), z wielkiej patelni (potrawka z drobiowych żołądków). Na wielkim grillu smażono mięsa i kiełbaski. Wielkie pochwały degustujący dania kierowali pod adresem Kacpra Konarczaka, który „dowodził” wielkim kotłem, patelnią i grillem.
A o tym, że 12. Świętomięs Polski były nie tylko niedzielnym piknikiem, ale potężnym mięsnym festiwalem niech świadczy fakt, że tylko zupy gulaszowej wydano kilkanaście tysięcy porcji. Organizatorzy szacują, że porcji różnych mięsnych dań wydano łącznie kilkadziesiąt tysięcy, co oczywiście przekłada się na zainteresowanie wydarzeniem. A ponieważ nie samym jedzeniem człowiek żyje, przygotowano także coś dla ducha. To były występy artystyczne, a także specjalne strefy („Zagroda Młodych Hodowców” – strefa dla dzieci, „Mięsna Wszechnica” – porady i konsultacje dietetyków i technologów), gdzie o polskim mięsie można było dowiedzieć się między innymi i tego, dlaczego tak dobrze smakuje.
Celem akcji promocyjnej pod nazwą „Świętomięs Polski” od 12 lat jest propagowanie polskiego mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego jako podstawowego składnika zdrowego żywienia. Ten jedyne w swoim rodzaju święto polskiego mięsa i przetworów mięsnych, miało tym razem znakomitych propagatorów w osobach prof. Jana Klimka z ZRP i prof. Mirosława Słowińskiego z SGGW.
Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. Partnerami 12. Edycji Świętomięsa były: Ogólnopolski Cech Rzeźników, Wędliniarzy i Kucharzy; Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu, Związek Rzemiosła Polskiego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. #Fundusze Promocji
BS
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |