10 zielonych dni w Berlinie

24.01.2024

Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa w Berlinie, znane jako Grüne Woche, należą do najstarszych (odbywają się od 1926 roku) i największych tego typu światowych wydarzeń. Ich głównym celem od dziesiątków lat jest promocja produktów, tras i atrakcji turystycznych, kuchni regionalnych, a także artykułów ekologicznych. Targi Grüne Woche rozpoczęły się 19 stycznia. Ich finał zaplanowano na niedzielę 28 stycznia.
W tym roku w Zielonym Tygodniu uczestniczy blisko 1600 wystawców z 56 krajów, prezentując ponad 100 tysięcy różnorodnych produktów spożywczych na 115 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawowej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (ICC). Na Grüne Woche – tradycyjnie – ulokowano także polskie stoisko narodowe, którego specjały i hasło „Polen Schmect” (Polska smakuje) przyciągały tłumy zwiedzających.
Berlińskim targom rolno-spożywczym towarzyszyła (20 stycznia) konferencja Globalne Forum Żywności i Rolnictwa z udziałem ministrów rolnictwa z 70 krajów, w tym z Polski. Tegoroczne hasło Forum to „Systemy żywnościowe dla naszej przyszłości: połączenie sił na rzecz wyeliminowania głodu na świecie”. Polskę reprezentował minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, który podsumowuj Forum podkreślił, że wobec wydarzeń wojennych, jakie toczą się za naszą wschodnią granicą i na Bliskim Wschodzie oraz niepokojów wzbudzanych w innych rejonach świata, walka z głodem i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego jest sprawą kluczową. Najważniejszym pozostaje zapewnienie opłacalności produkcji rolniczej. Rolnicy powinni otrzymać należyte wsparcie w ramach WPR UE, a także działań krajowych.
Podczas Zielonego Tygodnia stoiska z polską żywnością odwiedzają setki berlińczyków i gości z całego świata. Odwiedził je także minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Jednym z wydarzeń w ramach polskich prezentacji był jubileusz 30-lecia obecności regionu kujawsko-pomorskiego na berlińskich targach. Wśród wystawców z tego regionu obecni byli m.in. Andrzej Zawistowski, właściciel masarni we Władysławowie czy Maciej Kwieciński, właściciel masarni w Bożejewiczkach (dodajmy - członków SRW RP).
BS
Fot. PAP i MRiRW

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.