Pierwszy etap tegorocznej edycji cyklu imprez pod hasłem: „Wielkanoc - Mięsne Święta - Polska Tradycja” rozpoczął się 9 lutego oceną produktów wędliniarskich. Ponownie miejscem spotkania był pawilon nr 10 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
http://www.irpoznan.com.pl/video,wielkanoc-miesne-swieta-polska-tradycja-20161934.html
Podobnie jak w latach poprzednich dwa zespoły – ekspercki i konsumencki – oceniały dostarczone przez producentów wyroby w ramach Ogólnopolskich Wielkanocnych Konkursów Wędliniarskich oraz Certyfikacji Wielkopolskich Tradycyjnych Wyrobów Mięsnych. O certyfikat jakości dla kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej i kiełbasy polskiej wędzonej, a także wędzonki krotoszyńskiej, szynki rolki wielkopolskiej, ogonówki i polędwicy wędzonej ubiegali się głównie producenci w Wielkopolski. W konkursie ogólnopolskim oceniano wyroby w 11 grupach asortymentowych. W po raz pierwszy zorganizowanym konkursie wybierano także najlepsze tradycyjne mięsne potrawy wielkanocne. Wyniki wszystkich ocen zostaną ujawnione 12 marca podczas uroczystego Spotkania Wielkanocnego, które odbędzie się na Malcie w Poznaniu.
Na razie możemy zdradzić tylko tyle, że jurorzy z komisji eksperckiej zachwycali się wędzonkami. Jak zapewnia prof. Włodzimierz Dolata, który przewodniczył temu jury, tak dobrych szynek już dawno na certyfikację i konkursy ogólnopolskie nie dostarczono. Gorzej w tym roku wypadła ocena kiełbasy białej. Jak podkreślają eksperci, producenci będą musieli zweryfikować receptury i składniki, jeśli chcą myśleć o produkcji tej kiełbasy, która niebawem może się znaleźć na unijnej liście produktów tradycyjnych.
Szczegółowe relacje z kolejnych etapów cyklu „Wielkanoc - Mięsne Święta Polska Tradycja” – a będą to: wspomniane Spotkanie Wielkanocne 12 marca i promocja pod hasłem „Drób, wieprzowina i wołowina na wielkanocnym stole” tego samego dnia na Starym Rynku w Poznaniu, dwudniowa promocja mięsnych wyrobów podczas Targów Edukacyjnych (18-19 marca) oraz konferencja kończąca cykl w siedzibie PAP w Warszawie (21 III). Szczegóły wielkanocnych wydarzeń znajdą Państwo w marcowym wydaniu czasopisma Bilans Dodatni oraz systematycznie na stronie internetowej SRW RP.
Organizatorem wielkanocnych spotkań są Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu i Ogólnopolski Cech Rzeźników, Wędliniarzy i Kucharzy.
Tekst i fot. Bożena Skarżyńska
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |