Uruchomiono zakład na Białorusi wyposażony przez Promar

09.07.2015

19 września dla pracowników Zakładu Mięsnego KONARCZAK zapisze się jako jedna z najważniejszych dat. Tego dnia obchodzono jubileusz 25-lecia firmy z Pogorzeli.

Pracownicze spotkanie rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele parafialnym. Piękna homilia, adresowana do właścicieli i pracowników ZM Konarczak, nawiązywała do ważnej roli uczciwej  pracy w życiu każdego chrześcijanina, a także znaczenia, jakie ma funkcjonowanie w gminie Pogorzela zakładu, dającego zatrudnienie ponad 100 mieszkańcom.

Po mszy rocznicowej właściciele firmy, pracownicy i zaproszeni goście uczestniczyli w pikniku, który zorganizowano w Głuchowie, sąsiadującym z Pogorzelą. Moc atrakcji dla najmłodszych (w rodzinach pracowników doliczono się 70 dzieci) przygotowało Stowarzyszenia „Łaciata Wieś”. Dorośli biesiadowali do późnej nocy przy suto zastawionych mięsiwem stołach, słuchając zespołu z Domu Kultury w Pogorzeli, który znanymi melodiami skutecznie zachęcał do zabawy.

Wśród jubileuszowych gości nie zabrakło przedstawicieli miejscowych władz i duchowieństwa. Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy reprezentowali Janusz Rodziewicz i Jacek Marcinkowski. Srebrne bolo – charakterystyczne wyróżnienie SRW RP – otrzymał z ich rąk z okazji 25-lecia Zakładu Mięsnego Konarczak – jego założyciel: Józef Konarczak.

Wielki urodzinowy tort – dar od pracowników – podzielono sprawiedliwie między wszystkich gości.

Tekst i fot. Bożena Skarżyńska

Z końcem czerwca w Grodnie uruchomiono zakład specjalizujący się w  produkcji wyrobów surowo dojrzewających. Docelowo zakład ma produkować 500 ton wyrobów miesięcznie z przeznaczeniem na rynek białoruskii rosyjski. Promar był współautorem projektu oraz generalnym dostawcą kompletnego wyposażenia Grodzieńskiego Kombinatu Mięsnego.

- Możemy powiedzieć, że wyposażyliśmy zakład dla klienta, z którym łączy nas wieloletnia współpraca oparta o zaufanie i doświadczenie wspólnie zrealizowanych projektów, choć oczywiścienigdy wcześniej na taką skalę – mówi Tomasz Bielecki, dyrektor Działu Sprzedaży Maszyn Promar PPH sp. z o.o. – W przedsięwzięciu uczestniczyliśmy od samego początku, ponieważ projekt koncepcyjny opracowaliśmy jeszcze przed przystąpieniem do przetargu. Bardzo się cieszymy, że to nasza koncepcja technologiczna została utrzymana i w dopracowanej formie została realizowana.

Pierwszy szkic projektu technologicznego został opracowany przez Promar w 2012 roku. Wtedy też rozpoczął się etap konsultacji i rozmów ze wszelkimi służbami klienta, którego celem było pobudowanie zakładu spełniającego wszelkie normy technologiczne, techniczne i sanitarne obowiązujące dziś na świecie.

W styczniu, lutym i marcu 2013 roku odbyły się przetargi, w wyniku których Promar został wybrany na generalnego dostawcę projektu technologicznego, jak i kompletnego wyposażenia zakładu. Projekt przeszedł pozytywną weryfikację pod kątem norm Unii Europejskiej i Białorusi.

- Kompleksowo wyposażyliśmy zakład, który postawił na produkcję wyrobów dojrzewających, niezwykle popularnych w krajach wschodnich – dodaje Tomasz Bielecki. - Skala przedsięwzięcia była ogromna, tym bardziej, że całe wyposażenie musieliśmy wyeksportować na Białoruś, gdzie czekało nas wiele zaskakujących uwarunkowań formalnych. A do projektu zaprosiliśmy niemal pięćdziesięciu dostawców. Jesteśmy naprawdę  dumni, że zakład już w pełni sprawie funkcjonuje – podsumowuje.

O skali przedsięwzięcia świadczą liczby. W ciągu kilku miesięcy do Grodna odprawiono ponad 100 pełnowymiarowych naczep samochodowych z dostawami specjalistycznego sprzętu. Dostarczono 2.326 wózków i 100.000 kijów wędzarniczych.

Obiekt został oddany do użytku z końcem czerwca br.  jako największy tego typu zakład na terenie Białorusi.

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.