19 września dla pracowników Zakładu Mięsnego KONARCZAK zapisze się jako jedna z najważniejszych dat. Tego dnia obchodzono jubileusz 25-lecia firmy z Pogorzeli.
Pracownicze spotkanie rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele parafialnym. Piękna homilia, adresowana do właścicieli i pracowników ZM Konarczak, nawiązywała do ważnej roli uczciwej pracy w życiu każdego chrześcijanina, a także znaczenia, jakie ma funkcjonowanie w gminie Pogorzela zakładu, dającego zatrudnienie ponad 100 mieszkańcom.
Po mszy rocznicowej właściciele firmy, pracownicy i zaproszeni goście uczestniczyli w pikniku, który zorganizowano w Głuchowie, sąsiadującym z Pogorzelą. Moc atrakcji dla najmłodszych (w rodzinach pracowników doliczono się 70 dzieci) przygotowało Stowarzyszenia „Łaciata Wieś”. Dorośli biesiadowali do późnej nocy przy suto zastawionych mięsiwem stołach, słuchając zespołu z Domu Kultury w Pogorzeli, który znanymi melodiami skutecznie zachęcał do zabawy.
Wśród jubileuszowych gości nie zabrakło przedstawicieli miejscowych władz i duchowieństwa. Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy reprezentowali Janusz Rodziewicz i Jacek Marcinkowski. Srebrne bolo – charakterystyczne wyróżnienie SRW RP – otrzymał z ich rąk z okazji 25-lecia Zakładu Mięsnego Konarczak – jego założyciel: Józef Konarczak.
Wielki urodzinowy tort – dar od pracowników – podzielono sprawiedliwie między wszystkich gości.
Tekst i fot. Bożena Skarżyńska
Z końcem czerwca w Grodnie uruchomiono zakład specjalizujący się w produkcji wyrobów surowo dojrzewających. Docelowo zakład ma produkować 500 ton wyrobów miesięcznie z przeznaczeniem na rynek białoruskii rosyjski. Promar był współautorem projektu oraz generalnym dostawcą kompletnego wyposażenia Grodzieńskiego Kombinatu Mięsnego.
- Możemy powiedzieć, że wyposażyliśmy zakład dla klienta, z którym łączy nas wieloletnia współpraca oparta o zaufanie i doświadczenie wspólnie zrealizowanych projektów, choć oczywiścienigdy wcześniej na taką skalę – mówi Tomasz Bielecki, dyrektor Działu Sprzedaży Maszyn Promar PPH sp. z o.o. – W przedsięwzięciu uczestniczyliśmy od samego początku, ponieważ projekt koncepcyjny opracowaliśmy jeszcze przed przystąpieniem do przetargu. Bardzo się cieszymy, że to nasza koncepcja technologiczna została utrzymana i w dopracowanej formie została realizowana.
Pierwszy szkic projektu technologicznego został opracowany przez Promar w 2012 roku. Wtedy też rozpoczął się etap konsultacji i rozmów ze wszelkimi służbami klienta, którego celem było pobudowanie zakładu spełniającego wszelkie normy technologiczne, techniczne i sanitarne obowiązujące dziś na świecie.
W styczniu, lutym i marcu 2013 roku odbyły się przetargi, w wyniku których Promar został wybrany na generalnego dostawcę projektu technologicznego, jak i kompletnego wyposażenia zakładu. Projekt przeszedł pozytywną weryfikację pod kątem norm Unii Europejskiej i Białorusi.
- Kompleksowo wyposażyliśmy zakład, który postawił na produkcję wyrobów dojrzewających, niezwykle popularnych w krajach wschodnich – dodaje Tomasz Bielecki. - Skala przedsięwzięcia była ogromna, tym bardziej, że całe wyposażenie musieliśmy wyeksportować na Białoruś, gdzie czekało nas wiele zaskakujących uwarunkowań formalnych. A do projektu zaprosiliśmy niemal pięćdziesięciu dostawców. Jesteśmy naprawdę dumni, że zakład już w pełni sprawie funkcjonuje – podsumowuje.
O skali przedsięwzięcia świadczą liczby. W ciągu kilku miesięcy do Grodna odprawiono ponad 100 pełnowymiarowych naczep samochodowych z dostawami specjalistycznego sprzętu. Dostarczono 2.326 wózków i 100.000 kijów wędzarniczych.
Obiekt został oddany do użytku z końcem czerwca br. jako największy tego typu zakład na terenie Białorusi.
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |